Bymiljøetaten og Falck samlet inn feilparkerte elsparkesykler i Skippergata tirsdag.

Sjekk storfangsten i Skippergata! Nå må utleier punge ut titalls tusen for de feilparkerte elsparkesyklene

De fylte på og fylte på. Lasteplanet på redningsbilen fra Falck ble stappfull av feilparkerte elsparkesykler da bymiljøetaten gikk til aksjon i Skippergata.

Publisert

Nå vanker det p-gebyr på flere titalls tusen kroner til utleieselskapene.

En redningsbil fra Falck kjørte vekk med storfangst under bymiljøetatens aksjon mot feilparkerte elsparkesykler i Skippergata tirsdag.

— Skal ikke være til hinder for andre trafikanter

Oslo kommunes regler er at elsparkesykler kan parkeres der de brukes. Det vil si at det er tillatt å sette fra seg elsparkesykkelen over hele byen. Men de må ikke hindre fremkommelighet.

Med andre ord blir elsparkesykler tauet inn hvis de står i veien for andre trafikanter og det ikke er enkelt å flytte på dem, for eksempel på trange fortau.

Hver eneste elsparkesykkel på denne lastebilen i Skippergata koster utleieselskapet 1.590 kroner i p-gebyr.

— Sparkesyklene bør derfor parkeres slik at det utgjør minst mulig fare for å velte eller være til hinder for andre trafikanter, for eksempel godt til side på et fortau, på egne parkerings­plasser eller i sykkelstativer, bortsett fra stativene som er reservert for Oslo bysykkel, heter det på kommunens nettside.

— Rettferdig når selskapene tjener store penger

Gebyr per feilparkert elsparkesykkel er 1.590 kroner. Bare ved å telle antallet elsparkesykler på Falchs lastebil i Skippergata er det klart at den samlede summen etter storfangsten tirsdag blir på et femsifret beløp. Minst.

— Å ta gebyr for opprydningsjobben er rimelig og rettferdig når kommersielle utleieselskaper kan tjene store penger på å bruke offentlig grunn, sa daværende miljøbyråd Lan Marie Berg (MDG) da bystyret i februar i år endelig vedtok gebyrordningen.

Til høyre ser du en av betjentene fra bymiljøetaten fjerne elsparkesykler. Samtidig laster en Falck-ansatt opp flere på lasteplanet.

Men dersom du bruker elsparkesyklene, hvor skal du da parkere?

— Dessverre har elsparkesykler og sykler lett for å velte, og kan dermed være til hinder selv om de ble parkert hensynsfullt.

— Sparkesyklene bør derfor parkeres slik at det utgjør minst mulig fare for å velte eller være til hinder for andre trafikanter, for eksempel godt til side på et fortau, på egne parkerings­plasser eller i sykkelstativer, bortsett fra stativene som er reservert for Oslo bysykkel, svarer kommunen på sin nettside.

Powered by Labrador CMS