Brannen i terrasseblokka på Tokerudberget på Stovner i romjula kostet en eldre dame livet. Til sammen fem personer ble drept i boligbranner i Oslo i 2021.

Romjulsbrannen på Tokerud var en av fem dødsbranner i Oslo i fjor. — Vi må ha troa på ett eller flere år uten dødsbranner

Fem personer døde i branner i Oslo i fjor. Her får du oversikten. — Det er uhyre vanskelig å sikre seg hundre prosent mot dødsbranner, men vi tror det er mulig, sier Oslo brann- og redningsetat.

Publisert

Natt til første juledag i fjor opplevde beboerne i en terrasseblokk i Tokerudberget på Stovner alle boligeieres mareritt. Da ble boligblokka evakuert på grunn av en brann i en leilighet i underetasjen. I alt 30 beboere måtte evakueres som følge av brannen.

Ved søk i brannleiligheten fant brannvesenets røykdykkere en eldre kvinne omkommet.

Hun ble dermed et av brannofrene i hovedstaden i 2021.

Stabile dødstall ved brann

Statistikk fra Oslo politidistrikt for 2021 viser at det omkom i alt fem personer i branner i hovedstaden i fjor.

Dette er én mer enn hva som var tilfellet i 2021, men føyer seg inn i en statistikk som viser at det de siste fem årene har omkommet fra tre til seks personer årlig i branner her i byen.

— Et branndødsfall er ett for mye, sier kommunikasjonssjef i Oslo brann- og redningsetat, Sigurd Folgerø Dalen, til VårtOslo.

Han sier at brannvesenet jobber mot målet om at ingen skal dø i brann.

Kommunikasjonssjef i Oslo brann- og redningsetat, Sigurd Fogerø Dalen, drømmer om en hovedstad uten branndøde i framtiden.

— Det er uhyre vanskelig å sikre seg hundre prosent mot dødsbranner, da det er veldig mange variabler som skal falle på plass, sier Folgerø Dalen.

Tror på år uten dødsbranner

Utfordringene til tross, mener brann- og redningsetaten at de har kommet langt i arbeidet med å få oslofolk til å forstå hvor viktig det er å ta brannsikkerheten på alvor. Spesielt er etaten godt fornøyd med det arbeidet som gjøres ute i bydeler og kommunale foretak.

— Vi har over mange år jobbet tett med kommunale virksomheter og bydeler for å sette brannsikkerhet på agendaen. Dette er et arbeid som gir frukter, men som er krevende og tar lang tid, forklarer kommunikasjonssjefen.

Er det mulig å se for seg at det i framtiden vil kunne være år uten branndød her i byen?

— Vi må ha troa på at vi skal kunne se tilbake på ett eller flere år hvor vi ikke har dødsbranner i Oslo. Det er et mål som vil kreve noe av oss alle, men et mål vi tror at Oslo kan klare, sier Sigurd Folgerø Dalen.

Også administrerende direktør i Norsk brannvernforening, Rolf Søtorp, har tro på dette målet kan nås.

Tidlig varsling ved brann er viktig både for at beboere skal komme seg og og brannvesenet raskt skal kunne starte slukkearbeidet.

— Dagens regelverk og krav til internkontroll legger godt til rette for at ingen skal omkomme i branner. Hvorvidt en brann skal utvikle seg til å bli livstruende eller ikke, henger sammen med hvor godt vi klarer å følge opp kravene som gjelder, sier Søtorp på foreningens hjemmesider.

Røyken som dreper, viktig med effektiv varsling

En gjennomgang av fjorårets branndødsfall viser at røykskader er en minst like hyppig dødsårsak som skader påført av flammene. Dette er et syn som også deles av brann- og redningsetaten.

— Røyken dreper. Det gjelder for oss alle. Derfor er det svært viktig å sikre seg og sine gjennom tidligst mulig varsel. Ha tilstrekkelig med røykvarslere i hjemmet og helst i hvert rom, påpeker Folgerø Dalen.

Det er som oftest røyken og dens innhold av giftige gasser som dreper ved en brann.

Tall fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap viser at så mange som tre av fire som har omkommet i brann i Norge de siste årene er personer fra risikoutsatte grupper.

Derfor er brann- og redningsetaten svært opptatt av å arbeide for at det legges godt til rette for at utsatte personer kan oppdage brann og reagere når en slik måtte oppstå.

Dette var dødsbrannene i Oslo i 2021:

Bare seksten dager inn i året kom fjorårets første branndødsfall.

En elde mann døde på sykehus etter at han var fraktet dit for behandling etter en brann i omsorgsboligen han bodde i på Ammerud i Groruddalen.

Tente opp engangsgrill inne

5. februar kom neste dødsfall i forbindelse med røyk og ild.

Denne gangen var det en mann som tapet over alle lufteåpninger i leiligheten og tente opp en engangsgrill inne hos seg selv. Mannen omkom av røykskadene han pådro seg.

Kvinne døde i leilighetsbrann på Grønland

Den siste dagen i april skulle nok et liv gå tapt ved brann i hovedstaden.

Denne gangen var det en kvinne som døde av røykskadene hun pådro seg etter en brann i en åtte etasjers boligblokk i Åkebergveien rett ved politihuset.

Omkom i brann i boligblokk

Snaut en uke etter at hovedstadens befolkning hadde feiret nasjonaldagen, skulle nok et liv gå tapt.

Nå ble en person funnet omkommet etter en leilighetsbrann i øverste etasje i en boligblokk i Stallerudveien på Bogerud.

En kvinne døde etter en brann i en av høyblokkene i Stallrudveien på Bogerud i sutten av mai.

Den omkomne ble først fraktet ut av leiligheten i bevisstløs tilstand av røykdykkere, men livet sto ikke til å redde.

Mistet livet 1. juledag

Årets siste dødsbrann kom da de aller fleste av oss var i ferd med å avslutte feiringen av fjorårets julaften.

Rett over midnatt 1. juledag rykket brannvesenet ut til en brann i en terrasseblokk på Tokerudberget på Stovner. Brannen utviklet seg usedvanlig raskt, og i løpet av minutter beveget røyken og flammene seg fra leiligheten i underetasjen, der en kvinne omkom, og oppover etasjene.

I at 30 personer ble evakuert fra leilighetene sine som følge av brannen.

Powered by Labrador CMS