Sjøkorpset fylte egentlig 100 år i 2020, men markeringen av jubileet ble utsatt flere ganger på grunn av koronapandemien. Lørdag var det endelig feiring, og her snakker Sjøkorpets Liv Barbro Veimodet til de frammøtte.

Fest og fint besøk på Rådhusbrygge 1 da Sjøkorpset feiret 100-årsdagen

Ombord i båten Mohawk II og på Rådhusbrygge 1 feiret Sjøkorpset sitt 100-årsjubileum idag. Ordfører Marianne Borge og en haug med sjøfolk i alle aldre feiret det inkluderende og tradisjonsrike tilbudet til barn og unge.

Publisert

Jubileet ble feiret fra klokka 13 til langt på kveld med taler og sjømannssanger på Rådhusbrygge 1 og jubileumsmiddag med 120 sjømenn- og kvinner i alle aldere tilbords.

Stortingsrepresentant og tidligere aktiv i Sjøkorpset, Siri Gaasemyr Stålesen (Ap) og ordfører i Oslo, Marianne Borgen (SV), holdt taler på brygga. Det gjorde også sjøkorpssjef Jan Gundersen og styreleder Per Øyvind Olsen i KFUM.

— Det at vi også har en fjord og er en by med en lang sjøfartshistorie, er viktig å bli minnet på for de som ikke er medlem av Sjøkorpset eller har båt eller driver med båt, sa Marianne Borgen (SV).

Ordfører Marianne Borgen minnet om den rike sjøfartshistorien til Oslo, og takket Sjøkorpset for mangfold og inkludering.

Lang Oslo-historie

Sjøkorpset begynte som en underavdeling i KFUM i 1920. De holdt til i KFUM-huset i Møllergata helt fram til begynnelsen av 1990-tallet da båten seilskuta Mohawk II og organsiasjonen flyttet drift og aktivitet ned til selveste Rådhusbrygga.

Der er organisasjonen en viktig og aktiv del av Oslo maritime kulturhavn sammen med ulike frivillige og entusiastiske foreninger og lag med tilknytning til eldre fartøyer som fellesnevner.

Sjøkorpset seilte sin elskede Mohawk II til Norge i 1953. Den ble kjøpt med penger fra krigserstatning etter at NS-hirden hadde brukt Mohawk I under krigen og etterlatt skuta som vrak. Mye av aktiviteten kretser rundt skuta, som har fast havn på Rådhusbrygge 1.

Seilskuta Mohawk II er en bermudarigget ketch, bygget som et lystfartøy og sjøsatt fra verftet Stowe & Son i Shoreham på sydkysten av England i mars 1904. Hun ble opprinnelig døpt Sylvia og var eid av en rik engelskmann.

Mye av aktiviteten kretser rundt denne smekre skuta, som har fast havn på Rådhusbrygge 1. Alle som feiret jubileet lørdag har minner fra livet ombord, på tokt eller på kurs.

Stortingsrepresentant og tidligere aktiv i Sjøkorpset, Siri Gaasemyr Stålesen (Ap) understreket Sjøkorpets bidrag til det store mangfoldet i Oslos fritidsaktiviteter i sin tale til jubilanten.

Lærer alt fra knuter til navigasjon

Selve kjernevirksomheten til Sjøkorpset er utdanning av barn og unge i seiling og sjøliv.

— Vi har helårsdrift og tar inn medlemmer fra det året de fyller ti og opp til de fyller rundt 15, forteller Christian Sømme, nestkommanderende til daglig leder for driften av Sjøkorpset.

I Sjøkorpset gjennomgår alle systematisk, maritim opplæring i alt fra knuteknyting, maritime uttrykk, båttyper, seilteknikk og navigasjon. Har man fulgt undervisningen fra ti års alder, er man så godt som kvalifisert til å ta Båtførerprøven når man er 14.

Slapp jubelen løs

Sjøkorpset fylte egentlig 100 år i 2020, men markeringen av jubileet ble utsatt flere ganger på grunn av koronapandemien. Det var flott å kunne slippe jubelen løs i dag, forteller Sømme.

— Det ble en veldig fin start på dagen med flere fine taler, vi var jo heldige som fikk oppholdsvær og en uoverkommelig temperatur. Dagen avsluttes med Sjøkorps-medlemmer i alle aldre til bords for jubileumsmiddag på Artilleriloftet på Akershus festning, forteller han.

Inkluderende aktiviteter

Sømme understreker at Sjøkorpset har som mål å skape en mestringsfølelse barn og unge kan ta med seg videre i livet, uavhengig av om de blir i foreningen eller ikke.

For Sjøkorpset er det også viktig å være et inkluderende barne- og ungdomstilbud. Prisen for medlemskap er 300 kroner i året, pluss betaling for tokter og helgeturer. De ligger på fra 600 til 4000 kroner, men det opplyses alltid om muligheten for å søke støtte fra Sjøkorpsets fond dersom man har økonomiske utfordringer.

— Vi har flere som enten er aleneforeldre eller har behov for et bidrag, særlig på de lengre toktene som koster mest, og det løser seg alltid, sier Sømme.

Jentene kom med i 1975

Lenge var Sjøkorpset kun for gutter. Men så, etter 55 års drift i 1975, etablerte de jentesjøkorpset som en egen avdeling. Nå seiler Sjøkorpsets medlemmer sammen på tokt og på helgeturer, i blanda grupper.

— Det er lærerikt for alle og enhver, sier Sømme.

Første kvinnelig skipper fikk Sjøkorpsets godkjenning for to år siden. Grete Syverstuen fikk gullmerket som hører til på jubileumsdagen, også det forsinket på grunn av pandemien. Som skipper kan man føre foreningens båter, inkludert 28 meter lange Mohawk.

Sjøkorpset har også sølvmerke for styrmenn og bronsemerket for båtsmenn. Lørdag ble det delt ut fem bronsemerker til fire 17-åringer, både til gutter og jenter.

Powered by Labrador CMS