— Ja, jeg er bekymret, men vi har enda ingen som har blitt smittet og vi holder alltid god avstand til kundene, sier Mariwan Ismail ved Grønland pizza & kebab.Foto: Fride Studsrød
- Kunder er ofte fulle og uten munnbind, sier Mariwan (42) ved Grønland pizza & kebab. Her er yrkene som er mest utsatt for korona
Gatekjøkkenansatte er mye mer utsatt for smitte enn de fleste andre, viser en FHI-rapport. — Kundene er ofte fulle, spesielt sent på kvelden, forteller Mariwan Ismail. Se listen over yrkene som har størst risiko for å bli smittet.
— Jeg tror grunnen til at vår arbeidsgruppe er blant de mest smitteutsatte er fordi det kommer inn så mange kunder som ikke har på seg munnbind eller de kommer i store gjenger, sier Mariwan Ismail (42) ved Grønland pizza & kebab til VårtOslo.
Folkehelseinstituttet laget før jul en rapport som viser hvilke yrkesgrupper som frem til november var mest utsatt for å bli smittet av korona. Øverst troner bartendere, servitører og ansatte ved gatekjøkken og andre serveringssteder.