Sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS
Sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS forteller at prisveksten på boliger har stoppet i Oslo.

OBOS: – Prisnedgangen er, med unntak av august 2021, den største siden vi startet med boligprisstatistikk i 2004

– Det var ventet at rentehoppene skulle presse prisene ned. De tolv siste månedene har Obos-prisene i Oslo falt med tre prosent. Sannsynligvis fortsetter utviklingen i høst.

Publisert

Prisene stiger vanligvis i august, så utviklingen er svakere enn normalt, slår Obos-sjeføkonom Sissel Monsvold fast.

– Noe av nedgangen må ses i lys av at det ble omsatt en lavere andel ett- og toromsleiligheter i august enn i juli. Da kvadratmeterprisene er høyere for de små enn de store leilighetene, trekker dette gjennomsnittprisen ned. Prisnedgangen er, med unntak av august 2021, den største i august siden vi startet med boligprisstatistikk i 2004, sier Monsvold.

Venter fortsatt fallende priser

Hun sier at prisfallet ikke kom som en overraskelse og viser til at det var ventet at rentehoppene skulle presse prisene ned.

De tolv siste månedene har Obos-prisene i Oslo falt med 3 prosent, mens nedgangen er 3,6 prosent på landsbasis.

– Med renteøkningen i august og en ny i sikte i september, kombinert med generelt høye levekostnader, vil vi sannsynligvis få en svakere prisutvikling på boliger enn normalt utover høsten, sier Monsvold.

Boligbyggingen stopper

Hun sier det er bekymringsfullt at boligbyggingen nærmest har stoppet opp.

– Det gjør at det vil komme svært få nye boliger ut i markedet de neste årene. Det vil gjøre det enda vanskeligere for mange å komme seg inn på boligmarkedet i Oslo og andre pressområder.

Powered by Labrador CMS