Det var vanskelig å skille lagene på Jordal i kveld.Foto: André Kjernsli
Vålerenga mot koronarammede Sparta ble en tett og tøff batalje
26 dager hadde gått siden koronarammede Sparta sist spilte kamp, samt en og en halv istrening før kveldens møte med Vålerenga. — Vi drar ikke til Jordal for å gjemme oss, vi drar dit for å vinne, uttalte Sparta-treneren før kampen.
Det er vanskelig å ikke føle litt med dagens Sparta-lag. 17 av deres spillere har testet positivt på Covid-19, fire av dem er fortsatt ikke tilbake i trening. Og de vil ikke bli å se på is før på nyåret.
Samtidig sier VIFs Jørgen Karterud til VårtOslo at han trenger en til to uker til før han er restituert.
Forholdsvis jevnspilt det første fem minuttene, men et lite overtak til hjemmelaget. Spørsmålet blir kanskje hvor lenge Sparta orker?
Annonse
Gjestene benytter i hvert fall mulighetene godt - i sitt første overtallspill tar sarpingene ledelsen når Svein Falk-Larssen fra kort hold sniker pucken inn mellom beina på Steffen Søberg i VIF-buret.
Vålerenga får nok en spiller utvist og Sparta spiller et meget godt power-play, som til slutt ender i nok en scoring. Denne gangen er det Mathias Nilsson som setter et håndleddsskudd fra lang avstand.
Steffen Søberg hører bare suset av pucken når Sparta øker til 2-0 midtveis i første periode.Foto: André Kjernsli
Er vi vitne til en klassisk undervurdering fra hjemmelagets side? Vålerenga går ikke på skøyter, og fortsetter å pådra seg dumme utvisninger.
Sparta får mulighet til å spille fem mot tre, men makter ikke til tross for et enormt press, å score i overtall denne gangen.
Men Sparta har spilt på seg en selvtillit som kan bli god å ha utover i kampen. De går til pause med en 2-0 ledelse som slett ikke er ufortjent.
Vålerenga snur kampen
Første halvdel av andre periode en spillemessig ganske jevn. Lite skudd, ingen utvisninger. Sparta har ikke lyst til å gi fra seg ledelsen, men når Axel Sundberg spiller en nydelig passning på tvers til Kalle Ekelund som ikke gjør noen feil, må de strekke våpen.
Fem minutter senere er det klart for utligning. VIF spiller i overtall, og Martin Røymark scorer på en retur på skudd fra Tommi Taimi. Nå står kampen og vipper.
Martin Røymark setter inn utligningen til 2-2 i andre periode.Foto: André Kjernsli
Den neste scoringen er en perle, og det er nok engang hjemmelaget som setter pucken i mål. Sondre Olden kontrer, pucken havner ute på høyresiden hos Wade Murphy. I stedet for å skyte fra skrå vinkel sender Murphy pucken tilbake i slottet. Der er Tommi Taimi på plass og setter pucken i et nærmest åpent mål.
Vålerenga vinner midtperioden 3-0. Men kommer Sparta tilbake i denne kampen ? På stillingen 3-2 til hjemmelaget er noe av det første som skjer i tredje periode at laget fra Sarpsborg utligner. Et smart pass når Sander Thoresen som setter pucken i mål. 3-3.
Det er Vålerenga som står for det meste ute på isen de nærmeste minuttene, men riktig farlig blir det ikke før Daniel Sørvik sniker seg inn foran Spartamålet og avslutter fra kort hold. Nære på der!
Samme Sørvik drar på seg en utvisning minuttet etter, og vi husker vel hvordan det gikk? Sparta setter pucken i mål, men dommerne velger å annullere det målet. Fra pressetribunen er det vanskelig å forstå hvorfor.
Sparta viser igjen klasse i overtall
Tommi Taimi har foreløpig notert seg for ett mål og en pasning i kveld. Omtrent midtveis i tredje periode spiller har Axel Sundberg fri, som forserer inn fra venstre kanten og setter pucken sikkert i mål.
Så drar Vålerenga på seg en ny utvisning, og denne gangen bruker Sparta 14 sekunder på å score. Uansett hva sluttresultatet måtte bli, har Sparta vist et effektivt overtall denne kvelden.
Lagene jaget hverandre gjennom hele matchen.Foto: André Kjernsli
60 minutters spilletid ebber ut, og det er klart for inntil fem minutters forlengelse. Vålerengas første forlengelse denne sesongen.
Spartaspillere kommer alene med Søberg to ganger, men han lar seg ikke overliste. I det Sondre Olden blir spilt helt fri er tiden ute, og det må straffeslag til for å skille lagene.
Straffeseier og to poeng til Sparta
Vålerenga scorer ikke på noen straffer, men gjestene scorer på to. Dermed tar gjestene noe overraskende med seg to poeng hjem til Sarpsborg, mens Vålerenga må nøye seg med ett.
Nest kamp spiller Vålerenga førstkommende fredag, borte mot Stjernen.
Med straffeseieren tok Sparta seg opp i 18 poeng etter sin første kamp på 26 dager. Laget har en rekke utsatte kamper som må spilles senere i sesongen. VIF ligger på tredjeplass med 37 poeng etter 18 kamper. Det skiller ni poeng opp til serieleder Frisk Asker.
Stavanger Oilers gjorde jobben med 3-0 over Grüner. Joey Martin og Sander Dilling Hurrød scoret hver sin gang i 1. periode, mens Christian Wetteland fikk nettsus etter 37 minutter. Dermed slo den regjerende mesteren tilbake etter to strake tap. Rogalendingene er tabellfirer med 34 poeng etter 19 oppgjør.