
Med hjerte for Oslo, del 2: Vinter i nordmarka, med det mørke diktet Salme som bakteppe
Ut på tur, aldri sur? Si ikke det. I denne videoepisoden presenterer vi nordmarka og diktet Salme av Sigbjørn Obstfelder, som ble innlagt på Christiania sinnsykeasyl i 1891.
En del av diktene til Sigbjørn Obstfelder er preget av ensomhet, undring, angst og fremmedfølelse, mens andre er preget av mystikk og erotisk/religiøs lengsel.
Han regnes som en pioner innen norsk modernisme og kom fra Stavanger, men endte altså opp på Christiania sinnsykeasyl i 1891. Som Dagsavisen skriver, skildrer han i diktningen sin fremmedfølelse og ensomhet som kan settes i sammenheng med oppholdet på psykiatrisk sykehus:

Jeg ser, jeg ser…
Jeg er visst kommet på feil klode!
Her er så underligt…
Mit hjerte fryser
I dagens episode leses Obstfelders dikt Salme av skuespiller Kåre Conradi, med videoopptak fra vinter i nordmarka ved Maridalen. I Salme bruker Obstfelder vinteren som virkemiddel:
Hos mig er tåren is
og min sorg er isens rose,
Hos mig er tåren is,
og mit hjerte fryser.
Sigbjørn Obstfelder døde av tuberkulose i 1900, 33 år gammel.
Video: Oslo Tourist Channel