På søndag ble kunstverket «Kattene på Malerhaugen» offisielt avduket. Et titalls mennesker var møtt opp for å overvære åpningen. En mur i Malerhaugveien er blitt utsmykket med malte katter.
Det er Egil Aslak Aursand Hagerup som er initiativtaker og pådriver for kunstverket. Han er selv beboer på Malerhaugen og har fått med seg naboen Anna Fiske til å lage kunstverket.
Fra venstre: Illustratør Lars Fiske, initiativtaker Egil Aslak Aursand Hagerup og kunstner Tabita M. Bruserud. Foto: Per Øivind Eriksen
Vant nylig Brageprisen
Også Anna Fiske bor på Malerhaugen, men er i tillegg forfatter, tegneserieskaper, illustratør og billedkunstner. Fiske mottok nylig årets Bragepris i kategorien barn og ungdom for romanen Elven! Hun var selv forhindret fra å møte opp, men ifølge mannen hennes, den kjente tegneren Lars Fiske, er hun inspirert av alle kattene på Malerhaugen.
Annonse
Den siste personen som har bidratt til å realisere kunstverket er kunstneren Tabita M. Bruserud, som overførte Fiskes illustrasjoner til betongmuren i Malerhaugveien.
Før og etter. Slik så det ut på muren i Malerhaugveien tidligere. Foto: Per Øivind Eriksen