Kulturhistorisk museum ved Universitetet i Oslo får inn mange av disse funnene. Senioringeniør Hanne Lovise Aannestad ved Arkeologisk seksjon viser frem et sverd fra vikingtidenFoto: Fredrik Hagen / NTB
Metallsøker-boom skaper hodebry: - Får inn så mye at vi ikke vet hva vi skal gjøre, sier UiO-professor
Kulturhistorisk museum ved Universitetet i Oslo får inn så mange gjenstander fra folk på skattejakt med metalldetektor at de ikke helt vet hva de skal gjøre med alt. Men tar man vikingsverdet med hjem og beholder det, risikerer man straff.
Som abonnent får du tilgang til stort, smått og nytt om det som skjer i nærmiljøet ditt. Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud
NB: Vi bytter abonnementsløsning i disse dager. Om du er abonnent og ikke får tilgang på avisa, logg deg inn med brukernavnet ditt og legg inn nytt passord.
Prøv oss til august for kr 1,-
Fornyes automatisk til 130,- per måned. Avslutt når som helst via min side eller kundeservice.