
Senter for rom-kultur får egne lokaler på Ryen
Siden 2017 har kultur- og ressurssenteret for rom holdt til i midlertidige lokaler. Neste år er senteret på plass i større og permanente lokaler på Ryen.
Åpningen blir tidlig i 2021, opplyser distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H) til Vårt Land.
— Nå er kontrakten signert, snart skal de få starte arbeidet med å etablere kultur- og ressurssenteret, som blir et signal om at rom har en framtid i Norge, sier Helleland.
Fikk unnskyldning fra Erna Solberg
Senteret heter Romano kher, som betyr «huset til romene». Nærmere 900 personer tilhører denne nasjonale minoriteten. I 2015 ga statsminister Erna Solberg (H) på vegne av Norge en unnskyldning til minoriteten.
PS: Denne saken har du fått lese gratis. Vi håper at du syntes den var bra. Vi lever av og for oslofolk. Tegn et abonnement, slik at vi kan fortsette å lage god journalistikk som engasjerer og rører deg, der du lever. Til deg som allerede abonnerer, tusen takk.