Merete Lie
Biblioteksjef Merete Lie er storfornøyd med årets utlånsrekord.

Rekordår for Deichman: – Det fryder meg

– Det fryder meg når jeg tenker på hvor mange bøker og historier som har beveget seg ut av hyllene våre og inn i de tusen oslohjem, sier biblioteksjef Merete Lie.

Publisert

Aldri før i Deichmans 239 år lange historie har utlånstallet vært så høyt. I 2023 lånte Deichman ut til sammen 1,97 millioner bøker og andre medier. I 2024 kom tallet for første gang over 2 millioner.

Flest papirbøker

I dette tallet inngår også medier som spill, film, musikk, e-bøker og lydbøker. Men papirbøker utgjør hele 75 prosent av det samlede utlånet, nærmere 1,5 millioner.

– Dette er først og fremst resultatet av en formidabel innsats fra mine kollegaer på alle byens Deichman-biblioteker, sier Lie.

Et viktig fortrinn

I tillegg mener hun at biblioteket har et viktig fortrinn som bidrar til utlånsveksten.

– Lesestoffet som folk finner hos oss, koster dem verken penger eller persondata. I vår tid er det ikke så mye annet innhold som gjør det, så jeg er veldig glad for at stadig flere oslofolk blir klar over hvordan biblioteket kan hjelpe dem å berike livene sine, sier Lie.

Powered by Labrador CMS