Elsparkesykkelkaos ved trikkeholdeplassen mellom Aker brygge og Rådhusplassen lørdag. Mange tok elsparkesykler til fergene.
Elsparkesykkelkaos ved trikkeholdeplassen mellom Aker brygge og Rådhusplassen lørdag. Mange tok elsparkesykler til fergene.

Bymiljøetaten har taua inn 200 elsparkesykler i løpet av helgen. Regning til utleierne: 318.000 kroner

Bymiljøetaten sier opprydningen av elsparkesykler vil fortsette i tiden som kommer for å sørge for fremkommelighet i gatene.

Publisert

Bymiljøetaten har hatt sin første storaksjon for å rydde opp i hensatte elsparkesykler, skriver Aftenposten.

— Vi har hatt dialog med utleieselskapene hele veien om hva som er ok parkering og hva som brudd på vegtrafikkloven. Nå er innfasingsperioden over, og denne helgen begynte vi for alvor å rydde opp. Vi har aldri tauet inn så mange elsparkesykler i løpet av en helg, sier kommunikasjonsdirektør Richard Kongsteien i bymiljøetaten til avisen.

Rydder for fremkommelighet

Han sier opprydningen vil holde fram i tiden som kommer for å sørge for fremkommelighet i gatene.

Per i dag har åtte selskaper plassert ut rundt 25.000 elsparkesykler som kan leies. Antallet ventes å stige til 30.000 før sommeren er over.

I april ble det innført gebyr på 1590 kroner per elsparkesykkel som må ryddes vekk.

Powered by Labrador CMS