Tusenvis av barn i Oslo har siden 1950-tallet matet og opplevd husdyr på nært hold. Nå er det trolig slutt for besøksgården på Ekeberg.

Kroken på døra for besøksgården på Ekeberg. Faller mellom alle stoler og får ingen krisehjelp

— Etter over 60 år med dyreglede på Ekeberg er det tragisk om 2020 blir avslutningen, sier Michael Falch ved EKT Rideskole og Husdyrpark. I en byråkratisk malstrøm uten offentlig krisehjelp er besøksgården snart konkurs.

Publisert

Siden 1954 har små og store osloborgere hatt glede av opplevelser med dyr ved EKT Rideskole og Husdyrpark på Ekeberg. Men nå er parken snart konkurs fordi den faller mellom alle stoler i krisehjelp til koronarammede virksomheter.

— Koronakrisen kan bli slutten på et fantastisk tilbud til befolkningen i Oslo hvis vi ikke får hjelp fort, sier styreleder Michael Falch til Bondebladet.

Stanger hodet mot byråkratiet

Statssekretær Maria Strandskog Göthner (H).

Nå har rideskolen og dyreparken havnet i en byråkratisk korona-malstrøm det ikke ser ut til å være annen vei ut av enn en konkurs. Ifølge Bondebladet har Finansdepartementet sendt saken videre til Skatteetaten, som var tydelig i sitt svar: «Konklusjonen er at det ikke kan gis dispensasjon fra vilkårene».

Finansdepartementet viser til Kulturdepartementet.

— Gjennom flere ulike ordninger vil nå de fleste virksomheter være omfattet av en eller flere støtteordninger, og virksomhet som ikke er skattepliktig kan søke på av en av de to ordningene under Kulturdepartementet, skriver statssekretær i Finansdepartementet, Maria Strandskog Göthner (H) i en epost til avisen.

Men heller ikke hos Kulturdepartementet får EKT Rideskole og Husdyrpark hjelp.

Les også: Ukens turtips på sykkel: Fra Østmarka til Bryn via Østensjøvannet

Får ikke statlig krisehjelp

Korona-hjelpen fra departementet til blant annet rideskoler går gjennom Kulturrådet og Lotteri- og stiftelsestilsynet. I et sammensurium av byråkratiske regler viser det seg at EKT Rideskole og Husdyrpark ikke kan reddes her heller.

Krisepakkene etter koronapandemien er nemlig kun til avlyste arrangementer. Ikke til å hjelpe bedriften ut av insolvens etter å ha måttet holde stengt.

— At vi skal gå dukken på grunn av byråkratiske spissfindigheter er helt meningsløst, sier Michael Falch.

Michael Falch og EKT Rideskole og Husdyrpark opplever nå å falle mellom alle stoler, og at fallet mot gulvet er hardt og ubarmhjertig. Han ønsker seg mennesker som kan se saken deres, i stedet for paragrafer og datagenererte svar.

— Det er kjempefrustrerende. Vi føler at vi har en berettigelse og en historie, og et volum og en form for drift som har vist seg å være populær og etterspurt, sier Falch til Bondebladet.

— Går under etter byråkratiske spissfindigheter

Det er over 100 dyr på besøksgården, inkludert 16 geiter, 20 sauer, to kalver, tre griser og 36 ponnier og hester. Tørkesommeren 2018 sto mange av dyrene i fare for å bli slaktet på grunn av ekstremt høye forpriser. Men husdyrparken på Ekeberg kom seg gjennom krisen.

Nå kan det se ut som et ugjennomtrengelig byråkrati i kombinasjon med et virus som rammer mennesker, er det som truer dyrene på Ekeberg. Hvis ikke hjelpen kommer raskt er det kroken på døra for EKT Rideskole og Husdyrpark.

— At vi skal gå dukken på grunn av byråkratiske spissfindigheter er helt meningsløst, sier Michael Falch.

PS: Tusen takk for at du abonnerer. Det betyr at vi kan lage gode saker om byen vår, fra der du lever.

Powered by Labrador CMS