Sportsklubben 09s Exauce Mukubu blir likevel satset på av landslaget i bryting fram mot sommer-OL i Paris i 2024.

Løkka-bryteren Exauce var i VM-krangel med landslagstreneren. Nå satser han fram mot OL i 2024

Det har vær et godt år på brytematta for stortalentet Exauce Mukubu (20). Forholdet til landslagssjef Fritz Aanes har derimot vært svært turbulent.

Publisert

For 20-åringen Exauce Mukubu har brytesesongen vært en stor opptur. Talentet, som bryter for legendariske Sportsklubben 09 på Dælenenga, tok både sølv i junior-VM og bronse i junior-EM denne sesongen.

Forventningene var dermed store foran hans debut i senior-VM på hjemmebane på Jordal Amfi i høst. Men mesterskapet ble en stor skuffelse, og stortalentet ble slått ut i sin første kamp.

Etter at han måtte forlate VM-matta var han krass i sin kritikk mot landslagssjef Fritz Aanes og mente landslagssjefen hadde noe av skylda for hans dårlige VM-innsats.

Partene har skværet opp

— Fritz er ikke en god rolle- eller farsfigur, sa Mukubu til VG etter å ha blitt slått ut av mesterskapet.

Ifølge samme avis skal partene nå ha skværet opp, og det vil bli satset på Mukubu fram mot OL i 2024.

— Fritz og jeg har hatt flere gode samtaler. Jeg forstår ham mye bedre nå, og så er det viktig at Stig-André Berge er med i trenerteamet. Han balanserer vippepunktet til Fritz, forteller Mukubu.

— Nå må "Exo" levere resultater, sier landslagssjef i bryting, Fritz Aanes.

Det betyr at 20-åringen foran neste sesong blir en del av landslaget, som skal satse mot VM neste høst i Beograd og sommer-OL i Paris i 2024. Første store oppgave for Mukubu og de andre landslagsbryterne blir EM i Budapest i mars neste år.

— «Exo» er et av de største norske brytetalentene gjennom historien, så nå er han nødt til å levere, sier landslagssjefen.

Powered by Labrador CMS