Vålerengas kaptein, Tobias Linström, med den velkjente gullhjelmen. Bildet er fra den aller siste kampen VIF spilte i Furuset Forum forrige sesong.Foto: André Kjernsli
Vålerengas poengkonge får ikke spille med gullhjelm. Det skaper reaksjoner
Da ishockeyforbundet inngikk samarbeid med Fjordkraft ble det slutt på at Vålerengas Tobias Linström og andre lags poengplukkere spiller med gullhjelm. Det har ikke gått upåaktet hen blant engasjerte hockeyfans.
— Få den bort. Den ser ut som en robotgressklipper.
— Den synes for dårlig på tv.
Det er nesten like mange meninger som det er hockeyfans i Norge, og de fleste mener at den nye hjelmen som har erstattet gullvarianten er like spennende som en icing-puck.
Men ett sted har hjelmen fått god mottakelse. I den lille bygda Asker har Fjordkraft-hjelmen slått an - ja, den blir til dels hyllet blant de hockeyinteresserte der.
Sondre Olden er Vålerengas poengkonge så langt denne sesongen. Men må spille med hjelmen mange VIF-fans hater.Foto: André Kjernsli
Historien bak gullhjelmen er kjent for de fleste. Den skal vise hvilken spiller som er beste poengplukker på hvert lag. Det er en gimmick, ikke noe mer. Men åpenbart nok til at det engasjerer.
— Gøy at det engasjerer
Det verserer mye rykter på sosiale medier. Ett av dem er at den tidligere sponsoren hadde en slags patent på gullhjelm. Det stemmer selvfølgelig ikke. Det går ikke an å ha patent på en hjelmfarge.
—Først og fremst er det veldig gøy at dette engasjerer folk, sier Kristoffer Holm. Han er assisterende generalsekretær i Norges Ishockeyforbund.
Holm forteller at det er flere parter som har vært involvert i designet på den nye hjelmen. I tillegge til forbundet har NTH (Norsk Topphockey) og selvfølgelig Fjordkraft vært med på å bestemme.
Den kjedelige forklaringen på designet har med sikkerhet å gjøre. Om man lakkerer eller helfolierer en hjelm mister man samtidig garantien fra hjelmprodusenten. Med denne idrettens stadige fokus på hodeskader er det lett å forsto at det tas til følge.
Kommer det en ny hjelm?
—Partene som er involvert har en ting til felles. Vi er verken hårsåre eller krenket over at mange har meninger om den nye poengkonge-hjelmen, sier Holm og forlanger å bli trodd.
Og mens diskusjonene og meningene om den nye hjelmen raser i sosiale medier. Er spørsmålet om det blir endringer? Den assisterende generalsekretæren kan lette litt på sløret om dette.
— Jeg kan si så mye som at vi ser på alternative løsninger fremover. Og med såpass engasjerte fans lar vi kanskje de få være med å bestemme utviklingen på neste versjon av Fjordkraft-hjelmen, avslutter Holm.