— Veldig mange har engasjert seg i saken, sier Paulina Sara Józwicka, som har håp om at butikken kan fortsette driften som i dag.

Folkekjære Grønland frukt og grønt trues av nedleggelse. — Har provosert meg utrolig mye

Driverens samboer, Paulina, sier hun håper det ordner seg. — Dette er livsverket til de som driver dette, som har investert veldig mye i lokalene og butikkdriften.

Publisert

30 år etter oppstart av dagligvarebutikk i lokalene, fikk eierne beskjed fra Plan- og bygningsetaten om at det aldri var søkt om brukstillatelse av lokalene. De har heller ikke avkjøringstillatelse. Butikken kan derfor måtte stenge. 40 arbeidsplasser kan gå tapt.

Saken har ført til et stort engasjement i nabolaget. Nå har også politikerne kommet på banen.

Paulina Sara Józwicka er samboer med driveren av butikken. Hun er forbanna på kommunens byråkrati.

— Saken er utrolig merkelig, og prosessen har provosert meg utrolig mye. Jeg føler at dette er veldig urettferdig. Jeg har ingen forståelse for plan- og bygningsetatens argumentasjon, sier hun.

— Ekstremt stort engasjement

Paulina sier det har vært ekstremt stort engasjement rundt saken. Mange har tatt kontakt og gitt uttrykk for støtte. Det gjelder ikke minst andre næringsdrivende i nærheten. Butikken tiltrekker seg mange kunder som også handler i de andre butikkene.

En frustrert Paulina Sara Józwicka håper det ordner seg.

Hun sier hun er usikker på hvordan dette ender, men håper det ordner seg nå som politikerne har engasjert seg.

— Dette er livsverket til de som driver dette, som har investert veldig mye i lokalene og butikkdriften, sier hun.

Byråden: — Kommunen skal finne en løsning

Eirik Lae Solberg (H) sier til Avisa Oslo at han i denne konkrete saken forventer at byrådet kommer på banen.

— I første omgang for å bli informert. Som siste utvei kan byrådet instruere etaten om å gi butikken godkjenning, sier han.

Avdelingsdirektør Hanne Høybach i plan- og bygningsetaten sier de er positive til grønnsakhandelen på Grønland, men påpeker at det er noen trafikale forhold som må løses. Han henviser til at det er mange store lastebiler som skal inn i et trangt område, der barn leker og folk ferdes.

Byråd for byutvikling Hanna Marcussen sier kommunen vil finne en løsning.

Byråd for byutvikling Hanna E. Marcussen (MDG) sier at butikken skal få fortsette. Hun forsikrer at kommunen vil finne en løsning.

— Det er ingen i kommunen som vil butikken til livs, men her har det vært flere hensyn å ta og vareleveringssituasjonen har ikke vært god nok i et område hvor barn leker og veldig mange folk ferdes. Gjennom bilfritt byliv har vi nå fått på plass en ny vareleveringsløsning som straks er klar til å åpnes, sier hun til Avisa Oslo.

Powered by Labrador CMS