
Flere hundre kilo tung glassrute holdt på å falle ut fra Deichman i Bjørvika
— Vi er nødt til å sperre fra krysset Tollbukaia, Langkaia og Operagata. Glassruta veier flere hundre kilo, og det jobbes med å få den ned på en sikker måte, varslet politiet mens dramaet ved Oslos nye hovedbibliotek pågikk.
Ved 14-tiden tirsdag ettermiddag var den flere hundre kilo tunge glassruta i 5. etasje på nye Deichman i Bjørvika i ferd med å gå i bakken. Heldigvis ble området rundt sperret av umiddelbart av bygningsarbeidere.
Da politiet kom til stedet sto valget mellom å la den store glassruta gå i bakken kontrollert, eller å forsøke å berge den med to kraner. Etter hektisk arbeid klarte de to kranene på stedet å berge vinduet.
Kollektivtrafikk omdirigert
— Glassruten som var i ferd med å falle ned er nå trygt nede på bakken. Det gjenstår noe sikring av en annen rute på stedet før Dronning Eufemias gate kan åpnes i østgående retning igjen, skrev politiet på Twitter ved 15.30-tiden.
Under hele redningsaksjonen var Dronning Eufemias gate helt eller delvis stengt, og kollektivtrafikken ble omdirigert.
Det er uklart hva som forårsaket nesten-uhellet med glassruta som skulle stått i Deichmans nye hovedbygg.