Thea Bjelde (t.v) og lagkaptein Stine Ballisager Pedersen håper å ta hjem en ny kongepokal når Vålerenga damer møter Sandviken til cupfinale på Ullevål stadion søndag ettermiddag.Foto: Christian Boger
Seriespillet har vært en nedtur. Nå vil Vålerenga-damene gjøre opp for skuffelsen med cupgull på søndag
Etter å ha vunnet The double forrige sesong, har denne sesongen vært en liten nedtur for Vålerengas fotballdamer. — Et cupgull er noe helt spesielt, sier lagkaptein Stine Balisager Pedersen.
Det er ikke ofte et Vålerenga-lag, verken for damer eller herrer, vinner det som vinnes kan i løpet av en sesong i norsk fotball.
I fjor gikk Vålerengas damelag bort og brøt en lang barriere, da de vant både serie og cup. Dermed var laget også storfavoritt hos mange til å gjenta bragden i årets sesong men i år har ikke alt gått på skinner for de kongeblå.
Mens østkantlaget har slitt i seriespillet og nå slåss kun om en bronsemedalje, har formen i cupen vært en helt annen. Etter nedsablingen av Rosenborg i semifinalen hjemme på Valle den første lørdagen i oktober, er de blåkledde for andre året på rad klar for cupfinalen.
Søndag møter de Sandviken til dyst på Ullevål stadion.
Da vil Jack Majgaard Jensens spillere gjerne ha en kongepokal å vise til etter kampen, slik at de ikke blir stående troféløse denne sesongen.
— Cupen i Norge er noe helt eget. Det hadde smakt utrolig godt å vinne cupfinalen for andre år på rad, sier lagkaptein Stine Ballisager Pedersen til VårtOslo.
Kapteinen, med stor K, har vært med på både opp- og nedturer i cupfinaler de tre siste årene. I sin første cupfinale ble hun og lagvenninnene sopt gulvet med i Telenor Arena av Lillestrøm. I fjor tok de skikkelig revansj og satte erkerivalen fra Romerike kraftig på plass under finalen på Ullevål stadion.
Forrige sesong kunne Vålerenga-damene juble over seer i cupfinalen mot Lillestrøn. Søndag håper de å gjenta bragden mot Sandviken på Ullevål stadion.Foto: Terje Bendiksby / NTB
Også årets cupfinale går på naturgress vest i byen, og Ballisager Pedersen tror ikke det er umulig å ta hjem en ny kongepokal for de kongeblå.
— Det kommer helt sikkert til å bli en jevn og hard kamp, men vi har vist at vi kan ha et like høyt nivå som det Sandviken har, sier den danske lagkapteinen.
For Thea Bjede blir cupfinalen et møte med gamle kjente. Etter fem år i Bergen og Arna Bjørnar, kom sogningen i høst til hovedstaden og Vålerenga. Hun vet dermed, kanskje bedre en noen annen hva som venter på den andre siden av midtstreken på søndag.
— I de fem årene jeg spilte for Arna Bjørnar, var kampene mot Sandviken som et derby å regne og helt spesielle. I tillegg har jeg spilt sammen med flere av Sandviken-spillerne, så denne finalen blir noe litt ekstra for meg, smiler den blide vestlendingen.
Hun har som sin egen lagkaptein tro på at det kan bli nok en cuptriumf for Oslo øst på søndag.
— Vi har spilt noen veldig gode kamper i cupen og ikke minst i semifinalen mot Rosenborg. Spiller vi som vi vet vi kan, tror jeg godt vi kan vinne på søndag, slår Bjelde fast.
Etter en sesong som på mange måter har vært et realt antiklimaks etter fjorårets dobbelttriumf, kommer søndagens cupfinale som et lite plaster på såret for Vålerenga-damene.
— Du kan kanskje si at vi har underprestert i serien, men jeg føler heller at vi har fått litt lite ut av seriekampene. Prestasjonsmessig synes jeg ikke vi har vært så langt unna det vi viste i fjor, mener Stine Ballisager Pedersen.
I fjor vant Vålerenga-damene cupfinalen. Det håper de nå å kunne gjenta i år.Foto: Terje Bendiksby / NTB
Og lagkapteinen har et poeng. De elleve utvalgte i blått har prestert minst like godt som i fjor. Problemet har bare vært at lagene rundt dem på tabellen har styrket seg betraktelig mer i forhold til fjorårets sesong.
— Et cupgull ville være et perfekt startpunkt for neste sesong, og vi skal gjøre det vi kan for å vise at vi fortsatt er med i toppen av norsk kvinnefotball, sier Ballisager Pedersen.
Avspark for cupfinalen er søndag er klokken 16.00, og VårtOslo vil følge cupfinalen og en eventuell seiersfest tett.