FHI og sykehusene varsler om enda flere innleggelser hvis koronatiltakene ikke virker: — Om fire uker kan 1.000 koronapasienter være innlagt ved sykehusene i Helse Sør-Øst, der 200 av dem er intensivpasienter.Foto: Jil Yngland / NTB
Antallet innlagte koronapasienter har aldri vært høyere i Oslo-regionen. Samtidig sier folk i flere bydeler nei til vaksine i påsken
I en av Oslos mest koronautsatte bydeler, Bjerke, har 60 prosent av innkalte til vaksinering takket nei i påsken. I hardt smitterammede bydel Gamle Oslo sier en av tre nei til vaksinering. Samtidig er antallet koronapasienter i Helse Sør-Øst høyere enn noensinne.
Nå rapporterer Aftenposten at det er enda flere som takker nei til vaksinering i bydel Bjerke. Der sier over halvparten, 60 prosent, nei til vaksine i ferien. Bjerke har samtidig noe av det høyeste smittetrykket i landet.
Både bydel Bjerke og bydel Gamle Oslo tilhører gruppen på seks oslobydeler med høyt smittetrykk, som har fått ekstradoser med koronavaksine. Vaksinedoser som opprinnelig var fordelt til andre kommuner i Norge.
Annonse
Samtidig som folk i flere av Oslos bydeler sier nei til vaksinering i påsken har sykehusene i Helse Sør-Øst, det statlige helseforetaket som organiserer sykehusene for oslofolk, nå det høyeste antallet innlagte koronapasienter siden pandemien startet for over ett år siden.
Tallet på pasienter har økt med 14 siden søndag, ifølge helseforetakets oversikt.
På Rikshospitalet er 19 år gamle Catarina Anabelle Redish (i midten) ansvarlig for å hjelpe til med av- og påkledning sammen med sykepleier Jan Petter Landbø.Foto: Jil Yngland / NTB
Ifølge prognoser Helse sør-øst har utarbeidet i samarbeid med Folkehelseinstituttet, kan det om fire uker være innlagt så mange som rundt 1.000 personer, 200 av dem intensivpasienter, om smitteverntiltakene ikke virker.
Helsepersonell kan bli kalt hjem fra ferie
Tidligere var 245 innlagte 11. april i fjor det høyeste tallet. Innleggelsene har skutt fart den siste måneden. I de to siste ukene av februar var det innlagt mellom 52 og 80 pasienter i regionen, skriver NTB.
Regionen varslet før helga at sykehusansatte kan bli kalt hjem fra påskeferie for å håndtere det økende antallet koronapasienter.
Og mens helsepersonell må holde seg hjemme for å kjempe mot koronapandemien opplever enkeltbydeler i Oslo at folk sier nei til å vaksineres når det er ferie.
— Det er et personlig valg, så vi spør ikke så inngående om årsaken, sier pressekontakt Sebastian Bergedahl Vernang i bydel Bjerke til Aftenposten.
Bydelsdirektør Tore Olsen Pran i Gamle Oslo forteller til VG at rundt 35 prosent takker nei til å bli vaksinert i bydelen, basert på det vaksinesenteret opplever.
— Jeg forstår det slik at dette i all hovedsak er knyttet til påskeferien og at de avventer, sier Olsen Pran til avisen.
— Folkens, vi er midt i en pandemi
— Vi kan bekrefte at vi har hatt flere tilfeller der det er blitt bedt om å utsette vaksinering grunnet påskeferie. Anslagsvis gjelder dette hver femte telefonhenvendelse vi har tatt, forteller kommunikasjonsrådgiver Raymond Jakobsen i bydel Nordstrand til avisen.
Da det før helgen ble kjent at folk i Bærum valgte å dra på hytta fremfor å vaksinere seg mot korona, vekket det sterke reaksjoner. Søndag bekreftet bydel Nordre Aker at også oslofolk sa nei til vaksinering i påsken.
— Folkens, vi er midt i en pandemi. Selv om det er påskeferie vaksinerer vi. Jeg har lite sans for at folk ber om utsatt vaksinetime fordi de skal på hytta, skrev Raymond Johansen på Facebook.
— Vi har masse folk på jobb nå i påska som har droppet sin påskeferie for å vaksinere. Vi er avhengig av at folk stiller til vaksinasjon, dette er fortsatt et knapphetsgode som jeg virkelig håper folk prioriterer å ta imot når de får tilbudet, sa byrådslederen.