I fjor endte SIAN-arrangementet på Furuset som regelrette gatekamper mellom motdemonstranter og politiet. Lørdag får organisasjonen ikke avholde sin planlagte stand på stedet.

SIAN får ikke politibeskyttelse til stand på Furuset lørdag. Nå flytter de markeringen sin

Bydel Alna har trukket tilbake standstillatelsen som den islamfiendtlige organisasjonen Stopp islamiseringen av Norge fikk på Furuset torg på lørdag. Uten politibeskyttelsen kansellerer SIAN markeringen sin.

Publisert

I fjor utartet organisasjonens stand på Furuset torg til direkte gatekamper mellom politiet og motdemonstranter, som ønsket å stanse arrangementet. Førstkommende lørdag skulle SIAN og Lars Thorsen avholde stand midt i innvandrerrike Groruddalen. Men onsdag ble denne standstillatelsen trukket tilbake av bydelen, med henvisning til at arrangementet ville kunne hindre folk på Furuset i å forhåndsstemme.

— Furuset er i dag offisielt erklært som no-go sone, det vil si et sted der ikke-muslimer ikke kan ferdes trygt, raser SIAN-leder Thorsen på organisasjonens egne hjemmesider.

— Politiet vil ikke trygge arrangementet

Selv med tilbaketrekkingen av tillatelsen til å avholde stand, kunne SIAN ha valgt å stille opp på Furuset torg, men onsdag kveld fik de beskjed om at oslopolitiet ikke ville ha kapasitet til å beskytte arrangementet.

Av politiet fikk SIAN dermed valget om å flytte aktiviteten til Kontraskjæret ved Akershus festning eller å komme tilbake til Furuset etter at valget er over.

SIAN-leder Lars Thorsen mener Furuset er blitt en no-go sone for alle andre enn muslimer etter de likevel ikke får avholde stand på Furuset torg denne lørdagen.

— Vi sier ja takk til begge deler. Og når vi kommer til Furuset i oktober, vil vi ha kapasitet til større publikumsantall enn det torget tilbyr mens valgboden står der, sier SIAN-lederen.

Uenig i politi og bydel

Thorsen mener likevel at politiets argumentasjon, altså at de ikke kan sørge for sikkerheten for SIAN på lørdag, ikke holder mål. Ei heller bydelens ønske om å frede forhåndsstemmingen faller i god jord hos SIAN.

— En to-timers potensiell vanskeliggjøring av forhåndsstemming er definitivt ikke et vektig samfunnshensyn. Valgboden er åpen ni timer hver dag i en måned sier Lars Thorsen.

Motdemonstrasjon

VårtOslo har bedt om en kommentar til saken fra Oslo politidistrikt, men har foreløpig ikke fått noe svar. Vi har derimot fått en pressemelding fra oslopolitiet om SIANs arrangement på Kontraskjæret.

Politiet har et godt samarbeid med kommunen, ulike moskeer og andre trossamfunn i Oslo. Det vil stille opp organisasjoner som ønsker en fredelig motdemonstrasjon.

Powered by Labrador CMS