Mest lest
Her kan du melde deg på VårtOslo sitt nyhetsbrev.
Vennligst fyllt ut skjemaet på denne siden for å motta gratis nyhetsbrev fra oss.
Nødetatene rykket ved 4.30-tiden ut etter melding om at det brant kraftig i en barnehage ved Ullevål sykehus. Først en time senere hadde brannmannskapene kontroll på brannen – da var bygget helt utbrent, og det var ikke lenger fare for at brannen skulle spre seg videre.
– Vi kan ikke redde bygget og driver nå med defensiv innsats. Det har vært spredning av brannen til fasaden i et tilstående bygg, men vi har kontroll, sa vakthavende stabssjef Joakim Lystad til NTB. Han sier det ikke er fare for liv og helse.
Brannen fant sted inne på området til sykehuset og bygningen på rundt 600–700 kvadratmeter sto i full fyr da nødetatene kom til stedet. Ved 5-tiden ble det meldt at det ikke skal ha vært personer i bygget.
Ved 6-tiden meldte politiet at brannmannskapene fortsatt drev med etterslukking på stedet.
– Politiet iverksetter etterforskning rundt hva som kan være årsak til brannen, skrever politiet på Twitter.
Underveis i slukningsarbeidet hadde brannvesenet over 15 biler på stedet. Mannskapene jobbet iherdig med å hindre spredning. Samtidig ble det forberedt evakuering dersom man skulle komme til at det ble aktuelt. Politiet oppfordret beboere i nærheten om å lukke vinduer på grunn av røykutviklingen.
Selve barnehagen er delt opp i fem avdelinger, og minst to av midtdelene skal være overtent, skriver NRK. Brannmannskapene håper å kunne berge tre avdelinger, henholdsvis på nord- og sørsiden av bygget.
– De som er berørt av dette må ta kontakt med barnehagene sine, så vil de sikkert varsle barn og foreldre som har tilknytning, sier Lie.