Ved 06.40-tiden en mandag morgen i september i fjor sperret Extinction Rebellion Frederiks gate, Ring 2, ved Karl Johans gate nedenfor Slottet.Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Extinction Rebellion-aktivister fikk 13.000 i bot og anket. Retten svarte med å øke bøtene
Grytidlig en morgen for ett år siden sperret aksjonister fra Extinction Rebellion Ring 1 nedenfor Slottet. De ble innbragt av politiet da de nektet å fjerne seg, og ilagt forelegg de ikke vedtok. Dermed kom saken opp for tingretten
I tingretten fremmet påtalemyndigheten påstand om forelegg på 17.000 kroner til hver av de to aksjonistene - to menn på henholdsvis 43 og 30 år.
Men da dommen falt hadde Oslo tingrett landet på at hver av dem skulle idømmes bot på 13.000 kroner.
Den dommen ble anket av aksjonistene fra Extinction Rebellion. Blant annet med begrunnelse mot bevisbedømmelsen og lovanvendelsen, samt straffutmålingen. Ifølge Borgarting lagmannsrett ville også politiet anke tingrettens dom.
Men surr og rot gjorde at anken fra politiet aldri ble sendt til statsadvokaten og lagmannsretten i tide.
— Har ikke-vold som policy
I dommen fra tingretten blir det påpekt at Extinction Rebellion ikke bruker vold eller motsetter seg pågripelse under aksjoner.
— De har ikke-vold som policy, men bruker ulike former for aktiviteter som er egnet til å tiltrekke seg oppmerksomhet. I dette tilfellet var planen å stenge Ring 1 for trafikk i morgentrafikken en mandag morgen og skape en bilfri lunge der det normalt er høy biltrafikk, heter det i dommen fra Oslo tingrett.
Der ble de to altså idømt bot på 13.000 kroner, fire tusen kroner lavere enn aktor og politiets påstand. Det påpekes at politiet kom raskt til stedet, men at aktivistene skal ha hindret morgentrafikken på Ring 1 i opp mot halvannen time.
Samme dag som aktivister sperret Ring 2 nedenfor Slottet demonstrerte andre Extinction Rebellion-medlemmer utenfor Olje- og energidepartementet.Foto: Kristian Nygård / Extinction Rebellion
Da saken mot de to miljøaktivistene igjen kom opp i Borgarting lagmannsrett økte påtalemyndigheten sin påstand om bot. Nå skulle de to Extinction Rebellion-aktivistene ilegges straff på 20.400 kroner, mente aktor da ankesaken startet.
Med andre ord eksisterte det på dette tidspunktet tre forskjellige bøtesummer:
Dommen fra tingretten på 13.000 kroner.
Påstanden fra aktor i den første rettssaken på 17.000 kroner.
Ny påstand i ankesaken på 20.400 kroner.
Mente mandag morgen ga helgesatser
— Det er ingen uenighet om at riktig reaksjonsform i denne saken er bøter. Forsvarer har anført at bøtene må settes lavere og aktor har anført at de må settes høyere enn det tingretten kom til, skriver Borgarting lagmannsrett.
Aktoratet anførte i lagmannsretten at ordensforstyrrelser opptar mye av politiets kapasitet, at enda flere ressurser går med når politiets pålegg ikke etterkommes og at allmennpreventive hensyn tilsier at reageres strengt overfor slike overtredelser.
Bøtenivået for å nekte å etterkomme pålegg gitt av politiet skal normalt være 8.000 kroner på hverdager og 13.000 kroner i helgene. For ordensforstyrrelser er satsene henholdsvis 8.000 og 10.000 kroner.
Extinction Rebellions aksjon var mandag morgen før klokken 07.00. Dermed mente aktor at det var helg da Frederiks gate og Ring 1 ble sperret en kort stund før politiet fjernet aksjonistene. Den tolkningen er lagmannsretten uenig i.
— Planlagt aksjon førte til store forstyrrelser
— Etter lagmannsrettens syn er det kunstig å ta utgangspunkt i satsene for helger når handlingene er begått på en hverdag, heter det i dommen mot de to miljøaktivistene.
Lagmannsretten påpeker i skjerpende retning at bilene ble sperret ved en hovedfartsåre i Oslo.
— Det var en planlagt aksjon som har ført til relativt store forstyrrelser, som følge av at de siktede sammen med andre deltakere blokkerte trafikken i en hovedferdselsåre i Oslo sentrum over en periode på ca. 1,5 time.
— Denne typen aksjoner er det ressurskrevende for politiet å håndtere, og de kan potensielt skape farlige trafikksituasjoner, skriver retten i dommen.
Mener aksjon for miljøet ikke er formidlende
Lagmannsretten påpeker likevel at formålet med aksjonen var å få frem et politisk budskap som deltakerne har en grunnlovfestet rett til å ytre, og som også omfattes av vernet etter Den europeiske menneskerettskonvensjon (EMK) artikkel 11.
— Miljøspørsmålene som aksjonen hadde som formål å rette fokus mot, er viktige spørsmål i vår tid. Etter lagmannsrettens syn bør det likevel utvises forsiktighet med å legge vekt på formålet med aksjonen i formildende retning, heter det i dommen fra lagmannsretten.
Etter lagmannsrettens syn bør bøtene være høyere enn det som er normalnivået i bøtedirektivet.
Økte bot med to tusen kroner
Samtidig påpekes det at i reaksjonen mot de to aktivistene må tas høyde for at demonstrasjoner og politiske aksjoner kan være mer omfattende, forstyrrende og mer aggressive enn Extinction Rebellions sperring av trafikken på Ring 1.
Borgarting lagmannsrett ender på å øke foreleggene fra Oslo tingrett med to tusen kroner. Dermed er 43-åringen og 30-åringen nå dømt til å betale 15.000 kroner hver i bot etter aksjonen i september i fjor. Subsidiært dømmes de to til 26 dagers fengsel.
Også den subsidiære straffen er økt i forhold til tingrettens dom. Der ble de idømt 23 dager i fengsel hvis bøtene ikke betales.