Det nye området utenfor MUNCH hvor The Mother kommer.

Halvøya utenfor Munchmuseet åpnes for oslofolk nå på fredag. Men skulpturen The Mother er forsinket

Hun skulle opprinnelig komme inn med båt via Oslofjorden i mars. Den ni meter høye bronseskulpturen The Mother, av den britiske kunstneren Tracey Emin, kommer i stedet på sensommeren.

Publisert

Når The Mother kommer skal hun få sin plass sittende på kne i en liten blomstereng på en helt ny tomt i Oslo utenfor nye MUNCH. Området er utformet som en del av kunstprosjektet, i tråd med kunstnerens visjon.

Med nye MUNCH og kulturbyen Bjørvika i ryggen kan du oppleve det nye området og nyte utsikten over fjorden. Selv om skulpturenS er forsinket, kan folk bruke området allerede fra førstkommende fredag.

Grunnen til forsinkelsen

– Bjørvika blir et helt unikt miljø i byen, med kunst, kultur, bading og restauranter. Nå kommer en ny bit på plass, med området rundt nye Munch. Snart kommer også The Mother og det tror jeg blir et nytt ikon for Oslo, sier Omar Samy Gamal, byråd for kultur, idrett og frivillighet, i en pressmelding.

Illustrasjon av The Mother som viser størrelsen.

På grunn av skulpturens størrelse har produksjonen tatt lengre tid enn kunstneren først forespeilet. Dette henger sammen med at England har vært svært hardt rammet av pandemien. Størrelsen på skulpturen gjør også transporten fra London mer komplisert enn først antatt.

Sitteplasser og trebrygge

Den lille enga som The Mother skal stå på, vil bestå av lokale villblomster og planter, og vil være et matfat for bier og humler. Dette er et tiltak i tråd med Oslo som miljøby og vil bidra til biologisk mangfold.

Området vil ha sitteplasser og er tilgjengelig fra land via en 40 meter lang bro fra havnepromenaden og nye MUNCH. Stedet vil også fungere som trebrygge for besøkende fra båt mot Akerselva, og som kai for fremtidig museumsbåt.

Powered by Labrador CMS