Walter Haugland (til venstre) fra idrettslaget Grüner. Ellers foreldrerepresentantene ved Grünerløkka skole: Bjørn Heier (i midten) og Morten Iversen, som har ordnet med nytt dekke på ballbingen.Foto: Anders Høilund
Foreldrene fikset nytt kunstgress på den nedslitte ballbingen ved Grünerløkka skole
Foreldrene på Grünerløkka skole og idrettslaget Grüner restaurerte den nedslitte ballbingen ved Grünerløkka skole. Snart reiser det seg trolig også en ny flerbrukshall der klubbhuset til Sportsklubben av 09.
Det er full fart og harde skudd igjen i ballbingen ved Grünerløkka skole. Bingen har fått nytt kunstgress som er mindre glatt og mykere enn det gamle slitte. Bjørn Heier i foreldrenes arbeidsutvalg på Grünerløkka skole tok initiativ til å søke om midler fra bydelen for å ruste opp den nedslitte ballbingen som ligger mellom skolen og fotballbanen på Dælenenga.
Ballbingen hadde stått i nesten tjue år og vært i bruk nesten hele døgnet, året rundt. Det gamle kunstgresset var nedslitt og farlig.
Såpeglatt ballbinge
– Spesielt når det var vått og mye løv på bakken ble underlaget glatt. Det gikk det utover albuer, knær og klær. Nå er den helt topp, sier Freddy Liabø, baseleder på aktivitetsskolen ved skolen.
Den rehabiliterte ballbingen er uten gummigranulat. Under kunstgresset består underlaget av sand med en gummipad i bunnen.
– Vi hadde ikke fått til dette uten samarbeidet med idrettslaget Grüner. Vi er også takknemlige for midlene vi fikk bevilget fra bydelen, sier Heier.
Han roser dugnadsånden og engasjementet på Grünerløkka. Heier forteller om en planlagt, stor nabofest som måtte settes på vent av smittevernhensyn. Han lover at festen ikke blir glemt når samfunnet kommer tilbake i vanlig gjenge igjen.
Vikinghelten over alle vikinghelter, Einar Tambarskjelve, holder vakt med pil og bue utenfor det gamle klubbhuset på Dælenengen. Nå planlegges en flerbrukshall på tomta.Foto: Anders Høilund
Klubbhuset forsvinner
Morten Iversen, styremedlem i foreldrenes arbeidsutvalg og leder av driftsstyret på skolen, håper og tror at bystyret vedtar å bygge ny flerbrukshall der det gamle klubbhuset til bokse- og bryteklubben av 1909 i dag står.
– Her på Grünerløkka bor vi like mange mennesker som om vi var Norges syvende største by, men har bare to fotballbaner. Det er trangt om plassen. Derfor må politikerne tenke seg godt om for å få det beste ut av de mulighetene. Områdene rundt den nye flerbrukshallen må tilrettelegges og brukes, slik at ikke uønskede aktiviteter overtar området, sier Morten Iversen.
Derfor mener Iversen at er det viktig at politikerne tenker på og legger til rette for uorganisert aktivitet. Når den nye Grünerhallen skal bygges, er det en sjanse til å gjøre noe med Vennskapsparken utenfor Dælenenga.
Navnet Vennskapsparken til tross, dette er et område hvor det har vært mye bråk og politiet har måtte rykke ut. Spesielt på høst- og vinterstid, når området ligger nesten uten belysning.
Walter Haugland er styremedlem i Grüner. Han gleder seg stort til den nye hallen blir ferdig i august 2023.
– I tredje etasje skal det være lokaler for kampidrett. Boksing, bryting og annen kampidrett har alltid stått sterkt på Dælenenga. I andre etasje får vi en hall som kan sammenlignes med en håndballhall. I første etasje får vi vårt nye klubbhus og møtelokaler, og det blir garderober for fotballbanen, forklarer Haugland.
Det tradisjonsrike idrettslaget har rundt 550 medlemmer, hvorav de aller fleste er barn eller ungdom.