Leder i Grønland beboerforening, Berit Jagmann, mener bydel Gamle Oslo svikter barn og unge i bydelen om de gir opp "SuperGrønland."Foto: Christian Boger
Bydel Gamle Oslo kritiske til byrådets aktivitetspark for barn og unge i Olafiagangen. — Bydelen gir opp de unge, raser beboerforeningen
For tre år siden valgte byrådet å gjøre Olafiagangen på Grønland til et lekeparadis for barn og unge. Nå stiller bydel Gamle Oslo seg sterkt kritisk til planene. — Konseptet er veldig utfordrende å drive, sier bydelsdirektør Tore Olsen Pran.
Etter lenge å ha kjempet for et leke- og aktivitetstilbud for bydelens barn og unge var jubelen stor blant naboene til Olafiagangen på Grønland, da byrådet vinteren 2020 bestemte seg for å gå videre med konseptet"SuperGrønland".
Dette skulle gi barn og unge en leke- og aktivitetspark i et ellers utsatt nabolag. Etter to år med testing, ser det likevel ut til at drømmen kan knuses av deres egen bydelsdirektør Tore Olsen Pran.
Han og administrasjonen i bydelen er nemlig svært skeptisk til å gå videre med konseptet, da de mener området ikke passer for et slikt tilbud grunnet kriminalitetssituasjonen sentralt i bydelen.
I et saksunderlag for bydelsutvalgets møte torsdag denne uka, om veien videre i Olafiagangen, tar Olsen Pran til ordet for at både han selv og andre sentrale personer i bydelsadminstrasjonen mener det vil bli vanskelig å gå videre med byrådets drøm om en leke- og aktivitetspark i Olafiagangen.
Annonse
Til det mener han de siste to årenes utprøving har vist at utfordringene er større enn nytteverdien av et slikt anlegg.
Bydelsdirektør i bydel Gamle Oslo, Tore Olsen Pran.Foto: Tarjei Kidd Olsen
— Bydeldelen vurderer at erfaringen fra testingen viser at Olafiagangen ikke er en forsvarlig
arena for aktivitet for barn og unge uten tilsyn eller bemanning, og det vil være svært
ressurskrevende å bemanne byrommet i den grad som vurderes nødvendig, skriver Olsen Pran i saksunderlaget til politikerne.
Bydelen mener Olafiagangen heller bør gjøres om til en møteplass som er bedre tilpasset alle grupper i nærmiljøet.
Bydelsdirektøren sier det hittil i prøveperioden har vært utfordrende å få deltagerne i prosjektet til å samarbeide om utførelsen av testpiloten. Spesielt vanskelig skal samarbeideidet med bymiljøetaten ha vært.
— Våre erfaringer er at det har vært svært utfordrende å koordinere prosjektet opp mot involverte avdelinger og seksjoner av bymiljøetaten. Bydelens opplevelse er at disse ikke har vært koordinerte i sin innsats. Det virker på bydelen som at flere av instansene har manglet informasjon om og forståelse for at dette var et prioritert byrom, skriver bydelsdirektøren.
Han innrømmer også at det har vært vanskelig å få til noen frivillig aktivitet i byrommet, utenom vannaktiviteter på Akerselva.
Prøveprosjektet med kunstfrossen isbane i Olafiagangen viste at det går an å lykkes med å skape aktiviteter for barn og unge i Olafiagangen.Foto: Christian Boger
— Frivilligheten har bidratt i diverse arrangementer og aktiviteter, og tatt initiativ til selvstendige sporadiske aktiviteter i bydelens anlegg. Bydelens vurdering er at en driftsinnsats tilpasset de faktiske forholdene i Olafiagangen er helt essensielt for at installasjoner skal ha den ønskede positive effekten på byrommet, mener Tore Olsen Pran.
Leder i Grønland bebeoerforening, Berit Jagmann, er en av dem som har heiet på prosjektet med å skape en aktivitets- og lekepark for barn og unge under Nylandsbrua helt fra starten av.
Hun reagerer nå sterkt på framstillingen av utfordringene rundt prosjektet fra bydelsdirektøren.
— Hvis en mener det er for farlig å skape "SuperGrønland" er det det samme som å gi opp hele bydelen, sier hun til VårtOslo.
Hun mener det å si at det er for farlig å oppholde seg i Olafiagangen, vil si at det også er for farlig for barn og unge å bevege seg gjennom området til for eksempel Vahl skole.
— Om det skulle være så farlig å bevege seg rundt Olafiagangen, som det bydelen gir inntrykk av, betyr det at det ikke er mulig å bo her med barn og ungdom. Det er bare tøv, mener Jagmann.
Hun viser likeledes til at området rundt Olafiagangen heller ikke er unikt i så måte. Også andre deler av sentrale Grønland, som blant annet Urtehagen, har et sterkt innslag av dopomsettning og kriminalitet.
— I Urtehagen virker det jo som bydelen allerede har gitt opp det å skape noe, konstaterer den engasjerte nabolagsaktivisten.
— Tar mer hensyn til egne ansatte enn de unge
Lederen av beboerforeningen er også skeptisk til at det i rapporten fra bydelsadminstrasjonen kan virke som om de er mer opptatt av sikkerheten til de som skal drifte "SuperGrønland" enn hva de er til barn og unges behov.
— Det virker som om om bydelen mener sikkerheten til deres ansatte er viktigere enn det å skape et godt aktivitetstilbud for barn og unge. Det framstår som en veldig merkelig vurdering, sier Jagmann.
Hun innser at det er utfordringer rundt Olafiagangen, og mener nå det er på tide at politiet kommer ordentlig på banen for å få ryddet opp i situasjonen her.
— Det er veldig sjelden du ser at politiet gjør noe med de som selger stoff i området. Nå er det virkelig på tide at det tas et skippertak for å få dopselgerne vekk fra bomiljøene på Grønland, påpeker hun.
En annen stor tilhenger av "SuperGrønland-prosjektet er sokneprest i Gamlebyen og Grønland menighet, Lars Martin Dahl. Den profilerte presten sitter også i lokalstyret for områdeløftet, og har god innsikt i prosessen rundt Olafiagangen.
Han er i likhet med Jagmann svært lite begeistret for konklusjonene i bydelens rapport.
— Det vil være en falitterklæring om det ikke blir noe av "SuperGrønland"-prosjektet, mener sokneprest Lars Martin Dahl.Foto: Live Drønen
— For meg er dette en lakmustest på hva vi får til i bydelen og med områdeløftet. Det vil være en fallitterklæring om vi skulle gi opp å skape noe i et område fordi det er for mye kriminalitet her, mener han.
For soknepresten er det viktig at "SupetGrønland" blir det tilbudet til barn og ungdom man hadde håpet på fra starten av.
— Det å skape et godt og trygt tilbud for barn og unge på Grønland er veldig viktig for å skape en god og trygg hverdag for de som bor i bydelen. Det må vi klare å få til for å gi den oppvoksende generasjon, mener han.
Erfaringene bydelen lener seg på i sin vurdering er de som er gjort gjennom de to siste års prøveprosjekt med å skape aktivitet i Olafiagangen som en pilot for den endelige utformingen av et framtidig varig konsept.
Som en del av utprøvingen har det blant annet vært anlagt kunstfrossen skøytebane, blitt satt opp bordtennisbord og lekeapparater i byrommet og vært tilrettelagt for utlån av sykler og leker til barn på sommerstid. I tillegg har flag og organissjoner vært med på å skape aktivitet i byrommet og på Akerselva.
Prøveprosjektet har skapt mye liv og røre i Olafiagangen de to siste årene.Foto: Christian Boger
— Jeg synes prøveperioden har vært alt annet enn imponerende. Her har det virket som om det har tatt lengre tid å få på plass aktivitetene enn hvor lenge de har vært tilgjengelige for publikum, sier Jagmann.