Byrådet la i dag fram forslag til budsjett for 2022 og økonomiplan for 2022–2025. Blant sakene som blir prioritert høyt, er å få flere tilbake i jobb.
– I budsjettetsforslaget holder vi valgløftene våre og leverer på de sakene folk i Oslo er aller mest opptatt av, sier byrådsleder Raymond Johansen (Ap).
Flere i arbeid
Dette er de viktigste arbeidstiltakene i budsjettet:
• Flere i arbeid: Byrådet foreslår en rekke tiltak for å få ned arbeidsledigheten i Oslo, blant annet skal NAV-kontorene drive oppsøkende arbeid overfor ungdom som står utenfor arbeidslivet. Det foreslås også en styrking av arbeidsrettede tiltak i bydelene. Totalt vil byrådet sette av 54,5 millioner kroner i økonomiplanperioden.
• Kvalifisering og kompetanseheving: Det foreslås en styrking av Oslo voksenopplæring på 30 millioner kroner i økonomiplanperioden, for å gi flere voksne mulighet til å fullføre og bestå videregående opplæring og dermed kvalifisere flere til arbeidslivet.
• Flere læreplasser: Andelen som søker yrkesfag har økt i Oslo de siste årene, men koronapandemien har redusert tilbudet av læreplasser. Byrådet vil derfor igangsette et treårig prosjekt for å øke antall læreplasser i Oslo. I økonomiplanperioden er det innarbeidet 27 millioner kroner til arbeidet.
Sommerjobber
• Sommerjobber til unge: Byrådet foreslår å sette av 10 millioner kroner til sommerjobber og ferieaktiviteter for barn og unge i regi av bydelene i 2022. Det settes i tillegg av 23 millioner kroner i 2022, totalt 72 millioner i økonomiplanperioden, til aktivitet og jobber for ungdom gjennom hele året.
• Heltidsarbeid: Oslo er den av landets største kommuner som har størst andel heltidsansatte. Byrådet styrker i budsjettforslaget innsatsen for heltid i Oslo kommune, blant annet ved å opprette egne ressurspooler i helse- og omsorgssektoren. Medarbeidere fra ressurspoolene vil erstatte innleie og vikarer fra bemanningsbyråer. Det er foreslått en økning på 8 millioner kroner til arbeid med heltidskultur i budsjettet 2022.
Innovasjon
• Aktiv næringspolitikk: Byrådet vil gjøre det lettere å etablere egen virksomhet, og legge til rette for flere grønne arbeidsplasser. I budsjettet for 2022 foreslås blant annet 13,8 millioner kroner til Regionalt Innovasjonsprogram, en økning på 3 millioner kroner og 4 millioner kroner til Etablerertjenesten, en økning på 1,5 millioner kroner. Det settes også av 15 millioner kroner til profilering av Oslo som bærekraftig reisemål.