– Kjærlighet er når Undis (t.h., red.anm.) roer meg ned ved montering av Ikea-møbler, forteller du, Maryan, sa seremonileder Andreas Bjørnstad under vielsen.

Nå er Undis (61) og Maryan (52) ektefeller. Se de herlige bildene fra vielsen

Fredag var det folksomt i Pride Park på Kontraskjæret da kjærligheten ble feiret og et historisk giftemål mellom Undis Lutnæs (61) og Maryan Listaul (52) inngått.

Publisert

Torsdag skrev VårtOslo om dagens historiske hendelse som fant sted i Pride Park på Kontraskjæret. 

Fra hovedscenen ble det for aller første gang gjennomført en fullverdig vielse, initiert av Oslo Pride og Human-Etisk Forbund

Med åpen invitasjon til alle som ønsket å ta del i den uforglemmelige seansen, var det mange som møtte opp da Undis Lutnæs (61) og Maryan Listaul (52) ble erklært som ektefolk. 

Noe bryllupsnerver

Etter at Human-Etisk Forbund etterlyste par som ønsket å gifte seg på hovedscenen i Pride Park, som nytt av året er på Kontraskjæret istedenfor i Spikersuppa, var det en venninne av de forlovede som meldte dem på. 

Til VårtOslo fortalte Lutnæs at paret ikke hadde forventet å bli valgt ut. 

– Jeg er ikke vant til å stå på scenen, så jeg synes det er litt skummelt, sa hun. 

Likevel kunne hun berolige med at hun gledet seg til påfølgende dag, og at hun syntes det var en hyggelig ramme for giftemålet. 

– Jeg håper det blir en dag fylt med mye glede og kjærlighet, sa 61-åringen.

Feiret kjærligheten

– Kjærlighet er når Undis roer meg ned ved montering av Ikea-møbler, forteller du, Maryan, sa seremonileder Andreas Bjørnstad foran det blivende ekteparet.

Han nevnte at Maryan setter stor pris på kjærestens varme, tålmodighet og praktiske sans. 

– For Undis elsker å drille, nevnte Bjørnstad til stor jubel og heiarop fra publikummet ved Prides hovedscene.

Partnerens sterke evne til å få henne til å føle seg elsket, samt hennes snillhet og arbeidsmoral, var noe av det Undis ønsket å uttrykke takknemlighet for.

Forventer rekordstor parade

På Kontraskjæret er det Pride-fest i flere dager til ende før den store paraden lørdag. Og dagen i forveien kunne arrangørene senke skuldrene et par hakk og konstatere at det meste går på skinner. Det har pågått arrangementer dag og kveld i over en uke.

– Nå er alt klart. Nå gleder vi oss til avslutningen på en fantastisk Pride, hvor det har vært smekkfullt på alle arrangementene våre og et fantastisk liv her på Kontraskjæret, sier Oslo Pride-leder Dan Bjørke til NTB.

Han sier at årets vellykkede arrangement er en manifestasjon av hvilket samfunn vi har i Norge.

– Ja, det er en del hat der ute, men den paraden vi skal ha i morgen, blir rekordstor. Det har aldri vært mer engasjement rundt de verdiene vi står for, som er at man skal kunne være seg selv uansett hvem man er og hvem man elsker, sier han.

– Og det har vi med oss brorparten av samfunnet på. Det er dette vi har ønsket skal være motsvaret til i fjor, og mobiliseringen i år har vært fantastisk, sier Bjørke.

Powered by Labrador CMS