Pål Mangerud og Nora Paynter Gundersen.
DJ Paal, alias utestedseier, Pål Mangerud, spilte plater under lanseringsfesten. Her med DJ Nora Paynter Gundersen.

Badeøya langs Langkaia ble åpnet med brask og glam. Et internasjonalt eventyr kan stå i vente for badstugründer Kristin (42)

Else Kåss Furuseth fikk æren av å døpe den nye badstuflåten Saga. Nå kan et internasjonalt eventyr stå i vente for gründeren bak badstuflåten, Kristin Lorange (42). Se glam-bildene fra åpningen.

Publisert

Badstutilbudet i hovedstaden har de siste få årene hatt en eksplosiv utvikling, med Oslo badstuforening i front. Nå viser også firmaet Kok muskler og etablerer en hel liten badstuøy, fortøyd mellom Bademaschinen til Oslo badstuforening og Salt.

Den nyetablerte badstulekteren ble bygget for 40 år siden for industrielt bruk til Oslo havn. Nå er den hjemme igjen. Før skipsdåpen og åpningsfesten ble flåten tauet fra Sandefjord og tilbake til Oslo, og fortøyd i sin hjemhavn Langkaia.

Kristin Lorange (42) er kvinnen og gründeren bak den nye badstulekteren.

– Jeg er kjempefornøyd, lettet og glad og føler meg beruset. Lekteren er en realisering av en drøm, og jeg må klype meg litt i armen og kjenne på følelsen av at vi har fått det til. Nå ønsker jeg å skape enda mer badstubegeistring i andre storbyer i Norden og USA.

Kristin Lorange
Kvinnen bak badstuinitiativet, Kristin Lorange, har nå planer om å satse på badstuer også i andre europeiske storbyer.

– Får lyst til å ta vare på fjorden

– Jeg synes dette er fantastisk og pionervirksomhrt på høyt nivå. Kok har vært med å skape den første badstubølgen i Oslofjorden. Jeg tror det bare er toppen av isberget, sier gründer Marcus Devold Soknes, som deltok under festen. 

Marcus Devold Soknes og Jørgen Tycho.
– Jeg tror denne badstulekteren bare er toppen av isberget, sier gründer Marcus Devold Soknes. Her med arkitekt Jørgen Tycho.

Fra før har Kok også en badstuflåte langs Aker brygge. Badstulekteren tilbyr ikke bare badstue og bading, men stiller også med yoga og leier ut til private eventer.

– Dette er en plattform for å nyte livet og bringe folk sammen, sier Alva Winther Lorange. – Dette er en miljøplattform, som gjør at jeg får lyst til å ta vare på fjorden, sier Nils Winther Lorange.

Alva Winther Lorange og Nils Winther Lorange.
– Dette er en plattform for å nyte livet og bringe folk sammen, sier Alva Winther Lorange. Her med livspartner Nils Winther Lorange.

– Oslofolk er heldige

Gjestene tok med badetøy og håndklær under den glamorøse åpningen av badstuprammen Saga, på Langkaia.

DJ Paal, alias utestedseier, Paal Mangerud, spilte plater under lanseringsfesten. Det gjorde også visesanger Julius Winger og artist Monica Johansen.

Visesanger Julius WInger
Visesanger Julius WInger synger Det hender så mangt på Hovedøen.

– Jeg elsker dette initiativet og synes Kristin er helt rå som får til dette for Oslo. Oslofolk er heldige. Jeg er nysgjerrig og newborn på badstukulturen, sier artist Monica Johansen.

Artist Monica Johansen
Artist Monica Johansen er imponert over initiativet til badstuflåten.

– Gir endorfiner og dopamin

– Å få åpne denne helårs badeøya med nesten universell utforming, er en glede, sa Else Kåss Furuseth under åpningen.

Else Kåss Furuseth
Else Kåss Furuseth kastet glans over åpningen. Her på Kok-lekteren med Sørenga i ryggen.

Kristin Lorange anbefalte på sin side folk å oppsøke sin nærmeste badstue.

– Å ta badstue og bade i kaldt vann gir en cocktail av positive hormoner som endorfiner, dopamin og adrenalin.

Powered by Labrador CMS