— Jeg mener det kan være ønskelig av hensyn til både innsatte, deres familie og ansatte at et fengsel lokaliseres i Oslo, sier byutviklingsbyråd Rasmus Reinvang (MDG).

Nytt fengsel på Bredtvet kan bli skrinlagt. Nå vurderes fortsatt fengselsdrift på Grønland

De kontroversielle planene om nytt høysikkerhetsfengsel på Bredtvet har møtt mye lokal motstand. Nå luftes i stedet planer om å beholde fengselet på Grønland kombinert med en delt løsning med Ullersmo fengsel på Kløfta.

Publisert

Løsningen som nå skisseres er egentlig ikke ny. Da Ullersmo fengsel ble åpnet i 1970 var det nettopp for å avlaste det gamle Botsfengselet på Grønland. Meningen var at alle langtidsfanger skulle sone i det nye fengselet på Kløfta, og at korttidsfanger skulle sitte i det nye kretsfengselet i Oslo.

Nå vurderes en delt løsning på nytt, over 50 år etter at det også ble bestemt at det skulle være løsningen på en økende fengselspopulasjon på Grønland.

— Nærhet til Politihuset og domstolene

— Jeg mener det i prinsippet kan være ønskelig av hensyn til både innsatte, deres familie og ansatte at et fengsel lokaliseres i Oslo. Det vil også være hensiktsmessig med lokalisering i Oslo av hensyn til blant annet nærhet til Politihuset og domstolene, sier byutviklingsbyråd Rasmus Reinvang (MDG).

Det er i et brev fra justisminister Monica Mæland (H) til byrådsleder Raymond Johansen (Ap) at fortsatt fengselsdrift på Grønland og en delt løsning med Ullersmo skisseres.

Det innebærer imidlertid ikke at det er lagt et endelig lokk på utbyggingsplanene på Bredtvet. Det betyr bare at Statsbygg vurderer andre løsninger.

Statsbygg ønsket opprinnelig å bygge et nytt høysikkerhetsfengsel rett ved dagens kvinnefengsel på Bredtvet.

Også en tomt ved Grorud stasjon har blitt foreslått som ny fengselstomt i Oslo. Den tomten mener imidlertid Statsbygg både er for liten og uhensiktsmessig fordi den blant annet grenser til Alna miljøpark.

— Vanskelig å finne egnede fengselstomter

En tomt på Alfaset er også inne i bildet som mulig lokalisering for nytt fengsel i Oslo. Men utfordringen med å bygge et nytt fengsel i Oslo er mangelen på hensiktsmessige og store nok tomter, påpeker Rasmus Reinvang.

— Det er en utfordring, med de krav som stilles, at det er vanskelig å finne egnede tomter innenfor Oslos byggesone. Det går frem av brevet fra justis- og beredskapsministeren at Statsbygg, i samarbeid med Kriminalomsorgsdirektoratet, nå er i gang med å utrede alternativet Grønland nærmere, sier byutviklingsbyråden.

— Plan- og bygningsetaten har nylig mottatt en bestilling av oppstartsmøte for anlegget på Grønland, opplyser Reinvang.

Nytt fengsel ved Grorud stasjon virker lite sannsynlig hvis man skal tolke Statsbygg gjennom brevet fra justisminister Monica Mæland til byrådsleder Raymond Johansen. Tomten er uegnet og for liten, mener Statsbygg.

— Fare for kvikkleire ved Grorud stasjon

— Når det gjelder Grorud stasjon, har Statsbygg tidligere vurdert denne tomten som lite egnet. Statsbygg har nå gjort en ny vurdering av tomten for et nedskalert fengsel med 214 fengselsplasser. De mener fortsatt tomten ikke er egnet, skriver Mæland.

Statsbygg mener Grorud-tomten er liten og at den har en vanskelig form. Ifølge Statsbygg er tomten "smal og dråpeformet", som gjør at det blir for trangt, selv med et nedskalert fengsel. Statsbygg viser også til at utvidelsesområdet er begrenset. I sørøst grenser tomten til Alna miljøpark, og i nordvest til jernbanen.

— Et eventuelt utvidelsesområde sørover vil komme i konflikt med en høyspenttrasé. Statsbygg har også pekt på at grunnforholdene på tomten er usikker, med fare for kvikkleire, påpeker justisminister Mæland i brevet.

Fortsatt fengselsdrift på Grønland er problematisk ettersom deler av bygningsmassen er fredet.

Vil ikke ofre grøntområder for fengsel

Byrådet har ikke tatt stilling til hvor et nytt fengsel bør bygges, eller om fortsatt drift på Grønland er aktuelt. Byutviklingsbyråd Rasmus Reinvang er imidlertid tydelig på at Oslo kommune ikke ønsker at Statsbygg går videre med sine utbyggingsplaner før de ulike alternativene er bedre utredet.

— Jeg mener det ikke er hensiktsmessig å ta stilling til alternativene før de er belyst nærmere, sier Rasmus Reinvang.

Botsparken og de øvrige grøntområdene rundt Oslo fengsel er uaktuelle å avgi til nytt fengsel, fastslår byutviklingsbyråd Rasmus Reinvang (MDG).

Både på Bredtvet og rundt dagens fengsel på Grønland er det grøntområder lokalmiljøet benytter hyppig. I sitt skriftlige svar på spørsmål fra Rødts bystyrerepresentant Sofia Rana understreker Reinvang at det for byrådet er uaktuelt å bygge ned byens grøntarealer.

— Jeg viser til byrådserklæringen, der det blant annet går frem at byrådet vil ta vare på og styrke grøntområder og sikre grøntområder mot nedbygging. Andelen areal regulert til grøntområder skal økes, sier byutviklingsbyråden.

— Dette er en komplisert sak, men byrådet finner at det er et stort behov for et nytt eller fornyet Oslo fengsel. Byrådet er innstilt på et godt samarbeid med staten for å komme fram til en god løsning, sier Rasmus Reinvang.

VårtOslo har nylig utviklet en app for avisen. iPhone-brukere kan laste ned appen i App Store. Alle andre brukere kan laste den ned i Google Play.

Powered by Labrador CMS