Barnehagelærerne ved Fryd barnehage i bydel St. Hanshaugen er tatt ut i streik.Foto: Unio Oslo
– Vi ble heiet frem under korona. Så kom lønnsforhandlingene. Da var vi plutselig ikke så viktige lenger! Se hele oversikten over hvem som streiker i Oslo
Kommunestreiken trappes opp ytterligere fra og med tirsdag. I Oslo står 1891 Unio-organiserte i streik. Se hvilke arbeidsplasser det gjelder her.
Torsdag opplyste forhandlingsleder Steffen Handal at det fortsatt ikke var kontakt mellom Unio og KS. Det er heller ikke kontakt mellom partene i Oslo kommune, som er et eget forhandlingsområde.
Men Unio Oslos forhandlingsleder Aina Skjefstad Andersen opplyser til NTB at det ikke skal tas ut nye medlemmer i Oslo foreløpig. En av dem som streiker er Peter T. Thommesen, som jobber i Fryd barnehage i bydel St. Hanshaugen.
– For oss handler dette veldig mye om lønn og rekruttering. Jeg, som barnehagelærer, har stått i flere situasjoner hvor kolleger slutter og går over i andre yrker eller flytter ut av byen, fordi det er for dyrt å leve her. Vi merker at det er veldig få kandidater til utlysningene etter nye kolleger.
– Skikkelig dårlig
Peter er skuffet over Oslo kommune.
– Det er skikkelig skikkelig dårlig at Oslo kommune ikke ga oss et bedre tilbud til fra starten. Vi sitter med lite annet valg enn å gå til streik. Jeg er kjempeskuffa.
– Vi har blitt heiet frem lenge, og mye penger har blitt gitt til næringslivet i koronapakker. Når det kom til lønnsforhandlingene i kommunen, var vi plutselig ikke så viktige lenger. Jeg forventer et bedre forslag fra Oslo kommune.
De ansatte i Fryd barnehage på St. Hanshaugen forventer at Oslo kommune gjør det økonomisk forsvarlig å fortsette som barnehagelærer i byen.Foto: Unio Oslo
Sykehusansatte i streik
KS og Oslo kommune kom til enighet med de andre tre hovedsammenslutningene, LO, YS og Akademikerne, men ikke Unio. Avtalen Unio ikke ville gå med på, var et lønnstillegg på 2,8 prosent, som er 0,1 prosentpoeng over avtalen i frontfaget.
I dag er det klart at 313 sykehusansatte går ut i streik etter brudd i meklingen mellom Unio og Spekter.
Rammer ingen nye kommuner
Nasjonalt står 22.667 Unio-medlemmer i streik i kommunene. De fleste medlemmene som er tatt ut i streik, er lærere, helsearbeidere, samt ansatte i virksomheter som bibliotek.
I Oslo er Unio-organiserte tatt ut i streik i de fire bydelene Nordre Aker, Vestre Aker, Alna og St. Hanshaugen. De fleste barnehagene i disse bydelene er inkludert i streikeuttaket.
I tillegg streiker det folk i helseetaten og i Kultur- og idrettsbygg. I sistnevnte virksomhet er det folk ved Munchmuseet og ved Deichman Bjørvika som streiker.
Sykehjem i streik
I tillegg er ansatte ved en rekke sykehjem plukket ut. Disse inkluderer:
Ellingsrudhjemmet
Lilleborg helsehus
Lillohjemmet
Langerud Sykehjem
Midtåsenhjemmet
Nordseterhjemmet
Stovnerskoge
Ullern helsehus og Ullernhjemmet
Økernhjemmet
Skoler i streik
I utdanningsetaten er ansatte ved følgende skoler tatt ut i streik: