MDG-politiker Tom Kristian Berger raser etter at det ble kjent at Oslo fengsel blir værende på Grønland.Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB og Christian Boger
Den nye fengselsplasseringen på Grønland skaper raseri. — Denne nyheten kom som en gigantisk skuffelse, sier lokalpolitiker
Onsdag ble det kjent at deler av det nye Oslo fengselet skal bygges på dagens fengselstomt på Grønland. — En elendig løsning for alle parter, mener lokalpolitiker Tom Kristian Berger (MDG).
Etter lang tids leting etter ny tomt for framtidens Oslo fengsel, ble det onsdag klart at regjeringen og Statsbygg har falt ned på en delt løsning for lokaliseringen av de nye celleplassene. 140 fanger vil få plass i et splitter nytt fengsel, som skal bygges på dagens fengselstomt i Åkerbergveien midt i Oslo sentrum. De resterende 172 innsatte skal deles mellom fengslene på Ullersmo og Ilseng.
Dagens nyhet gjør at lokalpolitikerne og bydelsutvalget i bydel Gamle Oslo dermed ikke ble hørt i sine innsigelser. De hadde bedt om at fengselet måtte flyttes vekk fra bydelen.
— I dag er jeg bare forbanna. Denne nyheten kom som en gigantisk skuffelse, sier MDG-politiker og nestleder i bydelsutvalgets byutviklingskomite, Tom Kristian Berger til VårtOslo.
Annonse
Berger og partiet hans er noen av dem som har kjempet hardest mot at Oslo fengsel fortsatt skal ha en tilværelse blant boligbebyggelsen på Grønland.
— Det er bare trist at regjeringen har falt ned på en løsning hvor alle blir tapere og ingen blir vinnere. Her blir både ansatte, innsatte og familier til kasteballer når fanger og ansatte skal fordeles på tre ulike fengsler, mener Berger.
— Det er forferdelig trist at det fortsatt skal være fengsel sentralt på Grønland, mener lokalpolitiker Tom Kristian Berger (MDG).Foto: Oslo MDG
På vegne av innbyggerne i bydel Gamle Oslo er han spesielt skuffet over at dagens stedsvalg gjør at en ikke får åpnet opp området rundt fengselet, som en hadde håpet å få til. Dette er noe innbyggerne her har kjempet lenge for.
— Det er utrolig synd at vi nå mister muligheten til å skapet et fantastisk og sårt tiltrengt friområde for bydelens befolkning på fengselstomta, mener Tom Kristian Berger.
MDG-politikeren mener dagens avgjørelse er en av mange i rekken som ifølge han kan tyde på at regjeringen har en torn i siden til Oslo. Blant andre nylige avgjøresler om store byggeprosjekter han reagere på fra statens side, er blant andre det nye storsykehuset på Gaustad, byggingen av nytt regjeringskvartal og utviklingen av Ring 1.
— Du kan jo begynne å lure på hva Oslo har gjort mot regjeringen for å få alle disse prosjektene truet på seg, sier en meget forarget lokalpolitiker.
Nestleder i bydelsutvalget, Ap-politiker Agnes Nørland Viljugrein, er derimot ikke like forarget som kollegaen fra MDG. Hun kan leve godt med et fengsel midt i bydelen hun bor i, men vil likevel stille krav til et nybygg.
— Et nytt fengsel må frigjøre mer av områdene til oss som bor her. Særlig må man frigjøre muligheten til å gå mellom områdene, slik det ikke er mulig å gjøre i dag, sier hun.
— Frigjør Botsen
AP-politikeren er, som Berger, også opptatt av at at det skapes friområder for lokalbefolkningen, selv om det nå blir bygget et nytt fengsel her.
— Vi nekter å miste noe av Botsparken vår. Det må ikke bygges mer mur eller utvides ytterligere enn i dag. Parken er vår, og den er den viktigste "hagen" vi har i et av Norges mest trangbodde nabolag, konstaterer hun.
Det gamle botsfengselet må utvikles til noe positivt for nærmiljøet på Grønland, krever Ap-politiker Agnes Nærland Viljugrein.Foto: Lise Åserud / NTB
Nærland Viljugrein er samtidig opptatt av at det gamle botsfengselet nå må kune utvikles til noe positivt for alle i lokalmiljøet.
— Gamle Botsen må frigjøres til lokale formål som kultur eller noe annet nærmiljøet trenger. Når ikke flyttinga blir en realitet, må bydel Gamle Oslo få noe igjen. Det må være at Botsen blir vår, og blir til det vi ønsker oss, avslutter hun.